Seanse filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z cenionymi polskimi i zagranicznymi aktorami i reżyserami, koncerty i wystawy, spektakle i spotkania nad książką – to wszystko od wielu lat wyznacz rytm życia w Kazimierzu w pierwsze dni sierpnia. W tym roku Festiwal filmu i Sztuki Dwa Brzegi zagości w Miasteczku od 1 do 9 sierpnia.
Na Dwóch Brzegach nie ma czerwonego dywanu, ale znane osoby świata filmu i sztuki spotkać tu można w czasie festiwalu nie tylko w kawiarenkach festiwalowych, gdzie trwają oficjalne spotkania z twórcami. Właśnie dlatego, że tegoż dywanu tu nie ma, atmosfera jest mniej formalna, bardziej przyjazna – bo dwa brzegi łączą, nie tylko różne sztuki, ale także odbiorców i twórców.
Z kim będzie się można spotkać w Kazimierzu i Janowcu na IX Dwóch Brzegach?
Bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej będzie jedna z czołowych reżyserek XX wieku Margarethe von Trotta.
- Ma na swoim koncie 40 lat kariery, ponad 20 filmów oraz niemal trzy razy tyle nagród i nominacji – czytamy w zapowiedziach.
Jej filmy opowiadają o kobietach – silnych, wyrazistych, często zasłużonych nie tylko dla Niemiec. Oprócz historii Katarzyny Blum, Hannah Arendt, Hildegardy z Bingen czy Róży Luksemburg poznamy równie przejmujące dramaty fikcyjnych bohaterek filmów „Obietnica”, „Siostry” i „Jestem inna, niż myślisz”. Uczestnicy Dwóch Brzegów jako pierwsi w Polsce będą mogli zobaczyć najnowszy film von Trotty „Die Abhandene Welt”.
- Od dawna mówi się, że polskie kino cierpi na niedostatek wartościowych scenariuszy, więc w tym roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, sprawdzimy, jakie książki mogłyby stanowić inspirację dla filmowców – czytamy w zapowiedziach festiwalowych.
Na Dwóch Brzegach w dyskusji na ten temat uczestniczyć będą uznani literaci, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji filmowej: Justyna Bargielska („Obsoletki”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”), Andrzej Muszyński („Południe”), Janusz Rudnicki („Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”).
Dyskusji tej towarzyszyć będą warsztaty scenariuszowe, które poprowadzi Darek Foks – poeta, prozaik i scenarzysta, redaktor działu prozy w miesięczniku „Twórczość”, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do nagród literackich Gdynia i Nike.
Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, zaplanuj urlop na Dwa Brzegi już dziś.
Serwis Nocowanie.pl jest patronem medialnym Dwóch Brzegów. Codzienne relacje z imprezy ukazywać się będą także na portalu KazimierzDolny.pl.