Do zobaczenia w Panamie! (video)

Udostępnij ten artykuł

Ostatnia grupa pielgrzymów ze Światowych Dni Młodzieży, która gościła w Kazimierzu, pochodziła z Panamy. To jak zaproszenie na kolejne światowe święto młodych, które odbędzie się za trzy lata – właśnie w Panamie.

W Kazimierzu, tuż przed odlotem do Panamy, gościło 115 młodych panamskich pielgrzymów. To wizyta symboliczna, bo następne Światowe Dni Młodzieży w 2019 r. odbędą się właśnie w Panamie. To niespełna 4-milionowe państwo w Ameryce Środkowej oddalone od Polski o 16 godzin lotu. Podróż tam i z powrotem kosztuje co najmniej około 900 dolarów.

- Jest nas tu 115 osób ze wspólnot neokatechumentalnych z całej Panamy. Przez cały czas od ostatnich Światowych Dni Młodzieży nasza młodzież podejmowała wiele działań, by zebrać środki na przyjazd tutaj. Pomagały im rodziny, przyjaciele, znajomi. Niektórzy nawet zaciągali kredyty, który będą spłacać po powrocie – mówi Javier Cuartero z Misionero del Camino Neocatechumenal en Panama.
Niektórzy – tak jak dziewięcioosobowe rodzeństwo – mogli liczyć na ofiarność sponsorów.

- Przyjazd do Polski na Światowe Dni Młodzieży dał mi możliwość ponownego spotkania z Bogiem, bo byłem bardzo zagubiony, i daje mi siłę, by dalej walczyć w życiu z moimi grzechami – mówi Luis Felipe Cely. – Kiedy wrócę do Panamy opowiem moim kolegom, znajomym, co tutaj przeżyłem. To będzie taka Dobra Nowina, mój sposób dawania świadectwa.

Młodzi Panamczycy oprócz spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie, mieli także okazję zwiedzić Polskę. Byli w Warszawie i Lublinie. Na kilka godzin byli także gośćmi wspólnoty neokatechumenalnej w Kazimierzu. To na barkach kazimierskich neokatechumenów było takie zaktywizowanie całej wspólnoty parafialnej i wszystkich ludzi dobrej woli, by można było godnie przyjąć młodych chrześcijan z wielu państw świata. W Miasteczku gościło w sumie 500 osób z Bośni, Hercegowiny i Chorwacji, Francji, Belgii, Egiptu, Hiszpanii, Indii, USA i Panamy, wśród nich – grupa 65 osób z Tanzanii. Młodzi Tanzańczycy spędzili w kazimierskich domach 5 dni, wspólnie modląc się w Kościele świętej Anny, zwiedzając Kazimierz oraz Lublin i były niemiecki obóz koncentracyjny - Majdanek, Niepokalanów, a także Sandomierz.

- Byłem bardzo poruszony dużą energią, ekspresyjnością pielgrzymów z Tanzanii – mówi Wojciech Wnuk ze Wspólnoty Neokatechumenalnej w Kazimierzu. – Mieliśmy możliwość wspólnego przeżywania Eucharystii, która sprawowana była w języku suahili. Psalmy – ich treść jest taka sama w całym kościele – w wykonaniu Tanzańczyków pełne energii, pełne życia – bardzo mnie poruszyły. To było dla mnie doświadczenie powszechności Kościoła, gdzie mimo różnic jesteśmy jednością.

Kazimierzacy mimo pracy na swoim terenie uczestniczyli także – w grupie 25 osób – w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Katarzyna Gurmińska – była redaktor Kazimierskiego Portalu Internetowego – uczestniczyła w przygotowaniu oprawy dwóch mszy św. podczas Światowych Dni Młodzieży.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze