„Dni Wisły” to impreza mająca na celu uświadomienie potrzeby ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół Wisły narosło, a także skłonienie do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzeki i ludzi. Jak już pisaliśmy, impreza adresowana jest do szerokiego grona odbiorców - zarówno do dzieci, jak i młodzieży szkolnej czy dorosłych.
W tym roku podczas „Dni Wisły” mogliśmy uczestniczyć m.in. w warsztatach ornitologicznych oraz różnego rodzaju rajdach. Ostatni dzień imprezy dostarczył sporo wrażeń uczniom szkoły podstawowej oraz gimnazjalistom z Kamienia. Przybyli oni do Kazimierza Dolnego, by uczestniczyć w rajdzie „Dwa Brzegi”.
- Trasa wiedzie z Muzeum Przyrodniczego przez Norowy Dół i Góry do Bochotnicy – mówi Ryszard Bałabuch, przewodnik. – Stamtąd popłyniemy promem na drugą stronę Wisły, a potem spacerek do Janowca, gdzie rozpalimy ognisko i upieczemy kiełbaski.
Ryszard Bałabuch zapoznał dzieci z historią miasta, opowiadał o spichlerzach oraz Norowym Dole i ukształtowaniu terenu, na którym leży Kazimierz Dolny. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przewodnika, jednak najbardziej wyczekiwały ostatniego punktu wycieczki, czyli ogniska.
Kazimierskie „Dni Wisły” to idealna okazja do poznania najpiękniejszych miejsc w Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy. Warto więc skorzystać z przygotowanej przez Muzeum Przyrodnicze oferty i zabrać na wycieczkę dzieci, które nadwiślańskiego Miasteczka nie znają. A może i znają, jednak z zupełnie innej perspektywy.
Głównym organizatorem i koordynatorem obchodów "Dni Wisły" jest Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W tym roku w organizację imprezy włączyło się Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, a także PTTK Oddział Puławski. Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy