Długi weekend u progu (video)

Udostępnij ten artykuł

Przed nami jeden z najbardziej lubianych przez Polaków długich weekendów. I choć w tym roku będzie trwał on jedynie trzy dni, wydarzeń kulturalnych w tym czasie jest ogrom. Zwłaszcza w Kazimierzu Dolnym…


30 kwietnia (piątek)


na Rynku - III Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”

Ponad 30 wystawców z całej Polski oraz z Litwy, w tym np. klasztor benedyktynów z Tyńca, jak również kazimierska część kiermaszu – dziedzictwo kulinarne Kazimierza Dolnego i okolic
Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Biuro Promocji Promedia

 

w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza – godz. 17.00 – Kazimierz Dolny w 3D

Spotkanie, na którym pracownicy warszawskiego Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa zaprezentują pierwszy etap swoich prac nad trójwymiarowym, wirtualnym (3D) modelem Kazimierza Dolnego. Odbędzie się publiczna dyskusja nad prezentacją.
Organizator: Towarzystwo Przyjaciół m. Kazimierza Dolnego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami o. w Kazimierzu Dolnym.

 

w Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9 - godz. 18.00 - wernisaż IV Wystawy Majowej

IV Wystawa Majowa studentów Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Głównym założeniem wystawy jest ukazanie indywidualnego podejścia do sztuki każdego ze studentów, jego osobistych osiągnięć oraz pasji.  Goście wystawy mają okazję zobaczyć obrazy olejne, akrylowe, ikony, linoryty, serigrafię, grafiki wykonywane techniką komputerową, prace multimedialne, prace wykonywane ołówkiem, węglem, sepią oraz rysunki lawowane. Wystawa czynna 1 - 3 maja od godziny 11.00 do 18.00.


w Domu Pracy Twórczej Architekta – godz. 19:00 – IV Majowy Festiwal Muzyczny - Spektakl słowno-muzyczny pt. „Bo mnie Matka moja miła na słowika urodziła” w wykonaniu aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem m.in. Marii Andruszkiewicz, Jerzego Nowaka.
Organizator: Fundacja Pomocy Artystom Polskim “CZARDASZ” (dyr. Ewa Warta Śmietana), Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury.

1 maja (sobota)

 

na Rynku - III Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”

Ponad 30 wystawców z całej Polski oraz z Litwy, w tym np. klasztor benedyktynów z Tyńca, jak również kazimierska część kiermaszu – dziedzictwo kulinarne Kazimierza Dolnego i okolic
Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Biuro Promocji Promedia

 

w Galerii Mit - godz. 14.00 - Wernisaż wystawy malarstwa Elwiry Woźniak. - Wystawa trwa do 8 maja.

 

w Domu Restauracyjnym Barbary i Cezarego Sarzyńskich – godz. 19.00 – IV Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym - Wielki Koncert z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
W programie koncertu znajdą się utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne napisane przez F. Chopina i Jemu dedykowane. Wykonawcy: znakomita chopinistka - Man Li, śpiewaczka - Ewa Warta-Śmietana, wybitny aktor - Jerzy Trela.
Organizator: Fundacja Pomocy Artystom Polskim “CZARDASZ” (dyr. Ewa Warta Śmietana), Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury.

 

w Domu Pracy Twórczej Architekta - I Konwent Mistrzów Nalewek Polskich
I Konwent Mistrzów Polskich Nalewek to pierwsze w Polsce spotkanie miłośników i pasjonatów polskich nalewek, których historia wytwarzania sięga w naszym kraju XVI wieku. Do Kazimierza przyjadą zwycięzcy corocznych turniejów nalewek organizowanych w Kazimierzu, Lublinie, Poznaniu, Grucznie i Dębicy oraz przedstawiciele firm, które wytwarzają nalewki z akcyzą. Celem konwentu jest pokazanie, jak w Polsce odbudowuje się tradycja nalewek związana z historią polskich dworów. Tradycja, zniszczona po 1945 roku. Uczestnicy konwentu chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i wziąć udział w debacie na temat ustawy sejmowej, która pozwoli produkować i sprzedawać nalewki zgodnie z prawem. Na miejsce Konwentu został wybrany Kazimierz Dolny, w którym przez kilka lat organizowane były Ogólnopolskie Turnieje Nalewek Kresowych. Jeśli dodać do tego wspaniałą tradycję wytwarzania przed wojną kazimierskiej śliwowicy bazującej na śliwkach dymionych i niepowtarzalną atmosferę miejsca - Kazimierz jest wręcz predestynowany do tego, żeby być stolicą królestwa polskich nalewek. Celem konwentu jest także zebranie przepisów, porozumienie z autorami najlepszych nalewek w Polsce i przygotowanie materiałów do Księgi polskich nalewek. Patronat nad imprezą objęła ”Rzeczpospolita”.     
Organizator: Polska Akademia Smaku, Kresowa Akademia Smaku, Biuro Promocji Promedia, przy współudziale Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym (impreza o charakterze zamkniętym). 

 

w Galerii Leonardo (ul. Klasztorna) - godz. 17.00 - Wernisaż wystawy architekta Roberta Romanowicza.

Architekt z wykształcenia oraz z racji wykonywanego zawodu. Rysunek i malarstwo towarzyszyły mi od najmłodszych lat. Przypadek sprawił, że wykształcenie zdobyłem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swoim życiu próbuję pogodzić ze sobą obie dziedziny sztuki choć to grafika i malarstwo inspirowane dalekimi podróżami stały się moją pasją. W swoich poczynaniach staram się zgłębiać różne techniki, dzięki czemu (mam taką nadzieję) wypracowałem własny styl. W trakcie powstawania pracy sięgam do wielu mediów, eksperymentuję, tworzę różne konfiguracje. Skutkuje to tym, że efekt końcowy jest często dla mnie samego zaskoczeniem. I chyba to najbardziej lubię w swoich ilustracjach. Malując, próbuję układać historię do ilustracji, jednak jak to często bywa finał jest nawet dla mnie zaskoczeniem. Myślę, że postaci oraz sytuacje, które przedstawiam, są pozytywnie odbierane zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. (Robert Romanowicz). Wszystkie prace można zobaczyć także - tutaj.

 

w Pensjonacie Folwark Walencja – godz. 20.00 – Potańcówka PRL-u Koncert zespołu The Beatles Revival
The Beatles Revival Band Prague z Czech jest jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów revivalovych. Zespół występuje od roku 1996 i ma poza sobą ponad 1300 występów, które cieszyły się dużym powodzeniem w Czechach, Polsce, Francji, na Węgrzech, Słowacji. Drogą do sukcesu zespołu jest nie tylko doskonała interpretacja utworów Beatles, która jest na światowym poziomie, lecz także doskonały image, choreografia sceniczna i nie w ostatniej kolejności głosowe i fizyczne podobieństwo członków zespołu z prawdziwymi Beatles.

w Villi Bohema - Rejs statkiem z zabawą przy muzyce
Organizator: Villa Bohema, tel. 81 88 10 756;  721 521 112  (150,- od osoby)

w Knajpie „U Fryzjera”
godz. 20.00 – U Fryzjera Majówka Klezmerska: koncert kapeli Di Kuzine (wstęp wolny)


2 maja (niedziela)

 

na Rynku - III Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”

Ponad 30 wystawców z całej Polski oraz z Litwy, w tym np. klasztor benedyktynów z Tyńca, jak również kazimierska część kiermaszu – dziedzictwo kulinarne Kazimierza Dolnego i okolic
Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Biuro Promocji Promedia

na Zamku w Janowcu - Majówka artystyczna

w Galerii Letniej - godz. 12.00 - Refleksje chopinowskie w fotografii Tomasza Sikory – wystawa fotografii


Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie o artystycznych korzeniach. W latach 70 - tych pracował jako fotoreporter dla warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy. Od 1982 roku przebywał w Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Tamteż dwukrotnie został uznany najlepszym fotografem w tej dziedzinie. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi m.in. Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Singapuru, Hong Kongu, Malezji, Polski. Sikora jest również twórcą wielu plakatów teatralnych i filmowych oraz ilustracji książkowych.
Zaprezentowana w Galerii Letniej wystawa Tomka Sikory jest niczym sentymentalne spojrzenie wizjonerskim okiem genialnego fotografa na polskość - polskość, która przejawia się w przepojonej wspomnieniami przyrodzie, barwie jesiennych pejzaży czy opruszonych śniegiem drzew, a także wrosłych w naszą kulturę obyczajach. Sikora, podobnie jak Chopin, poznał smak emigracji, to stało się chyba impulsem nostalgicznego spojrzenia na muzykę genialnego kompozytora. Artysta na nowo zdaje się odkrywać przed nami wizje, które niczym marzenie senne, zdawkowe urywki pamięci narzucają nam swoją obecność będącą jednocześnie zmysłową kwintesencją wspomnień dzieciństwa. Te wizje przywołujące uroki polskiej wsi, jej przyrody, ludzi w chłopskich chatach czy pracujących w polach, zdają się rozbrzmiewać w akordach fortepianu Chopina, ale równie silnie emanują nimi wizjonerskie kreacje Tomka Sikory stanowiące świetne zestawienie pejzaży i portretów. Fotografie można też obejrzeć tutaj.

 

przed hotelem "Perła Kazimierza" ul. Senatorska - godz. 12.00 - IV Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym - W samo południe z muzyką bałkańską - Recital Pauliny Bisztygi, laureatki piosenki studenckiej w Krakowie. W programie koncertu piosenki autorskie i pieśni bałkańskie.
Organizator: Fundacja Pomocy Artystom Polskim “CZARDASZ” (dyr. Ewa Warta Śmietana), Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury.

 

W Kolegium Sztuk Pięknych, ul. Nadwiślańska 9 – godz. 12.00 - odczyt prof. Mariana Harasimiuka „Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły”


w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów - godz. 17.00 - "Malowane słowem i obiektywem" - program Urszuli Gronowskiej i Jacka Zaima

Gronowska (archeolog, pisarka, tłumaczka) i Zaim (fotografik) przedstawią diaporamę: spektakal audiowizualny, który synchronizuje przezrocza i teksty literackie.

na Patio Domu Pracy Twórczej Architekta - godz. 17.00 - IV Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym - Od piosenki kabaretowej do Broadwayu - Spektakl rewiowo - kabaretowy w znakomitej obsadzie znanych śpiewaków oraz artystów z Teatru „Sabat” Małgorzaty Potockiej, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Opery Krakowskiej, a także baletu ze Studia Tańca „Styl” Iwony Florczyk. W programie największe przeboje musicalowe, znane ze światowej sławy produkcji: "Chicago", "Cabaret", "Jesus Christ Superstar", "Fiddler on the roof", "My Fair Lady", "Phantom of the Opera", "Jakyll & Hyde"... oraz hitów z repertuaru niezapomnianych gwiazd m.in.: Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Franka Sinatry, Edith Piaf, Marleny Dietrich. Więcej - patrz wideo.
Organizator: Fundacja Pomocy Artystom Polskim “CZARDASZ” (dyr. Ewa Warta Śmietana), Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury.

w Knajpie „U Fryzjera” - godz. 20.00 - U Fryzjera Majówka Klezmerska: koncert kapeli Rzeszów Klezmer Band (wstęp wolny)

3 maja (poniedziałek)

 

na Rynku - III Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”

Ponad 30 wystawców z całej Polski oraz z Litwy, w tym np. klasztor benedyktynów z Tyńca, jak również kazimierska część kiermaszu – dziedzictwo kulinarne Kazimierza Dolnego i okolic
Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Biuro Promocji Promedia

w Kościele Farnym - 10.30 - Uroczystości rocznicowe 3 maja. Msza św. Uroczystości w miejscu pamięci (pod murami Klasztoru oo. Reformatów)
Organizatorzy: Akcja Katolicka, Kazimierski Ośrodek Kultury.

w Klasztorze Franciszkanów - godz. 18.00 - IV Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym - Koncert muzyki sakralnej
Organizator: Fundacja Pomocy Artystom Polskim “CZARDASZ” (dyr. Ewa Warta Śmietana), Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury.

Przez cały weekend trwać będą także:

w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego - wystawa fotografii czeskiej artystki
Dany Kyndrovej „Kobieta między wdechem a wydechem”


w Kamienicy Celejowskiej (ul. Senatorska) - wystawa Kacpra Bożka

W swojej sztuce Bożek ociera się o świat średniowiecznej symboliki pełnej różnorodnych bestii, smoków, upiorów. Grafiki te emanują wręcz wizyjnością i klimatem grozy, strachu, ale też groteski czy swoistej zabawy.

 

w Kazimierskim Ośrodku Kulturywystawy malarstwa: Danuty Clark i grupy malarzy z Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego

(Iza Bańbuła, Jacek Bukowski, Anna Grzybowska, Waldemar Kusal, Elżbieta Kwiatkowska, Regina Lipińska, Anna Łącka, Iwona Nielubowicz, Jolanta Noga, Magdalena Piwko-Chudzik, Iwona Sielczak, Jadwiga Skrzycka-Wiśniewska).

Miejsca noclegowe znajdziecie Państwo - tutaj.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze