- Czy burczy ci czasem w głowie? Loesje – przeczytałam na jednej z płytek chodnikowych przy Krakowskiej. Co za pytanie! Burczeć to mi może raczej w brzuchu. No właśnie… Kiedy ostatnio w brzuchu mi burczało? I czy w ogóle kiedykolwiek?
Loesje – inicjatywa, która narodziła się w Holandii w 1983 roku – ma – jak czytamy na stronie Loesje Polska – pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.
- Loesje wierzy w siłę ludzi, własną inicjatywę, kreatywność, niezależność, wolność, akceptację i pokój – czytamy dalej.
Wierzy w siłę ludzi i akceptację… Tym bardziej nie dziwi napis na kolejnej płycie chodnika, którą nadeptałam podczas spaceru po Krakowskiej.
- Świat jest piękniejszy z Tobą.
Naprawdę? Hmm…
Dalej były napis skłaniający do refleksji nad tym, co jest ważniejsze: przeszłość czy przyszłość. Trudne pytanie, zwłaszcza gdy ma się za sobą udział w uroczystości poświęconej pamięci kazimierskich peowiaków. Trudne i łatwe. Bo przecież nie byłoby przyszłości, gdyby nie przeszłość. Ale warto pamiętać za Asnykiem, że „trzeba z żywymi naprzód iść”, bo przeszłość nie może być wartością samą w sobie. Jest właśnie drogą ku przyszłości…
- Bądź tym, co piszczy w trawie – to kolejne kazimierskie Loesje.
Nie jest zatem najważniejsze, żeby trzymać rękę na pulsie i wiedzieć o wszystkim? Tylko co?
Idea Loesje narodziła się z inicjatywy grupy przyjaciół w mieście Arnhem w Holandii. Miała służyć wolności wypowiedzi. Nazwa krótkich przesłań, które widać czasem na chodnikach, murach czy plakatach w przestrzeni miejskiej, to tak naprawdę imię dziewczynki. Fikcyjna postać, która dziś jednoczy pod swoimi skrzydłami wielu twórców – bo napisy mają zawsze rodowód grupowy i przez to anonimowy - narodziła się dokładnie 24 listopada 1983 roku. Po polsku Loesje, bliskie w brzmieniu ze słowem poezje – bo taką też formę napisy te przyjmują – wymawia się jako "Luszje".
Obecnie Loesje istnieją w 27 krajach. Najbardziej aktywne grupy znajdują się w Holandii, Niemczech, Belgii, Francji, Austrii, Litwie, Palestynie, Szkocji, Bośni i Polsce, gdzie najprężniejsza jest grupa warszawska. To stamtąd pochodzą kazimierskie loesje?