Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym miało miejsce podsumowanie kończącego się sezonu turystycznego. Przedstawione i omówione zostały także planowane imprezy promujące miasto w przyszłym 2016 roku. W posiedzeniu uczestniczył Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że nadchodzący rok zapowiada się bardzo ciekawie. Na początek odbędzie się Noworoczny Koncert Organowy realizowany przez Stowarzyszenie Kazimierska Fara i KOKPiT. Kilka dni później, także w styczniu zaplanowano kolejny koncert organowy, tym razem organizowany głównie przez mieszkańców, jedynie przy drobnej pomocy Ośrodka Kultury. Wystąpią prawdopodobnie Bracia razem z Krzysztofem Cugowskim.
Zimą będzie się działo także na kazimierskim Zamku.
- Do tej pory nie udało nam się zrobić na Zamku wystawy malarstwa, gdyż nie ma tam odpowiedniej infrastruktury – mówi Mariusz Płoszaj Mazurek. – Przygotowujemy więc wystawę rzeźby Bogdana Markowskiego. Być może wystawę będzie można oglądać już podczas Jarmarku Świątecznego 12 grudnia. Jednak oficjalne otwarcie nastąpi 15 stycznia.
Zarówno sama wystawa, jak i katalog mają być przygotowane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby osób niepełnosprawnych. W katalogu będzie specjalnie przygotowana wkładka pisana w języku Braille’a, zaś rzeźby wchodzące w skład wystawy będzie można dotykać.
Pleneriada, obchody Święta Kobiet, Przedwiośnie Sztuki, Turniej o Złotą Różę Esterki czy Festyn Rodzinny, Rycerska Niedziela, Zamkowe Wieczory Kabaretowe – wszystkie te wydarzenia znajdą się w kalendarzu imprez na rok 2016.
Pojawił się też pomysł Folkowej Niedzieli, podczas której na kazimierskim Zamku odbyłyby się koncerty. Wśród zaproszonych gości usłyszelibyśmy m.in.: Dziady Kazimierskie, Łąki Łan, Czesława Mozila czy Jana Niezbędnego.
W planach jest także kontynuacja cyklu Muzyczny Zamek. Kto mógłby wystąpić tym razem? Grzegorz Turnau, Bracia z Krzysztofem Cugowskim, Kayah, Justyna Steczkowska? Na razie to tylko propozycje. Konkrety nie są jeszcze znane, nie zostały także podpisane żadne umowy.
- Prowadzone są rozmowy w celu dotarcia do jeszcze jednej grupy docelowej – do młodzieży – mówi Mariusz Płoszaj Mazurek. – Rozmawiamy z Biurem Edukacji Kulturalnej Miasta Stołecznego Warszawy, bo chcemy zmienić, a może bardziej: powrócić do tego lepszego obrazu warszawiaków odwiedzających Kazimierz. Wspólnie chcielibyśmy zorganizować jakiś obóz czy spotkanie młodzieży warszawskiej z kazimierską. Oni proponują przeprowadzenie wspólnych warsztatów trwających dwa tygodnie. Zajęcia zakończyłyby się spektaklem teatralnym wystawionym w Kazimierzu. Te rozmowy jeszcze się nie zakończyły, będą dalej kontynuowane.
Innym, bardzo ważnym wydarzeniem będzie Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W przyszłym roku odbędzie się 50. edycja festiwalu.
Rozmowy trwają również na temat koncertu na Zamku, który mógłby się odbyć w ramach Pardes Festival. W maju prawdopodobnie odbędzie się Bieg Papieski. Zaś Fundacja Spotkania z Historią wyszła z propozycją, by zorganizować Rajd Śladami Historii całej gminy Kazimierz Dolny.
- Pojawiła się także propozycja Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, aby tu w Kazimierzu na Zamku czy też na Rynku zrobić Święto Winobrania – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek. – Jeszcze nie wiadomo, czy byłaby to kolejna impreza obok Święta Wina w Janowcu, czy też impreza zastępująca janowieckie obchody. Rozmowy nadal trwają i nie można niczego obiecać w tej kwestii.
Być może już od przyszłego roku Kazimierskie Wieczory Organowe będą się odbywały pod nazwą, która już była w pewnym momencie w użyciu, czyli Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Niewykluczone, że wtedy na jeden z koncertów organizatorzy zaprosiliby nas do… kazimierskiego Zamku.
Bardzo ciekawie zapowiada się akcja przygotowywana wspólnie przez wiele podmiotów, czyli Weekend za Pół Ceny. Nazwa mówi sama za siebie, a w inicjatywę zaangażowali się przedsiębiorcy z różnych branż. Akcji mają towarzyszyć imprezy kulturalne oraz zniżkowe bilety do poszczególnych miejsc. Organizatorzy chcą w ten sposób zachęcić turystów do przyjazdu do Kazimierza w tzw. martwych miesiącach.
W roku 2016 powitamy zimę na X już Jarmarku Świątecznym, którego IX edycja właśnie przed nami – już 12 – 13 grudnia.