Radni na pierwszym z dwóch zaplanowanych przed sesją wspólnych posiedzeń komisji Rady Miejskiej szczegółowo omawiali projekt budżetu na 20 r. Dokument ten jest – jak powiedział burmistrz - wypadkową aktualnych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, radnych i sołtysów oraz aktualnej dokumentacji, którą można wykorzystać przy inwestycjach.
Stąd też w projekcie budżetu znalazły się m.in. prowadzone wspólnie z powiatem puławskim przebudowy dróg w oparciu o aktualne pozwolenia na budowę i możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Dotyczy to m.in. drogi dojazdowej do Kazimierza – Alei Kazimierza Wielkiego – ul. Tyszkiewicza.
-W tym roku przygotowujemy mapę celów projektowych, w przyszłym roku – w I kwartale roku - chcemy wykonać dokumentację techniczną, która zostanie wykorzystana do wniosku o środki do Funduszu Dróg Samorządowych złożonego przez zarządcę drogi, czyli przez starostwo, tak by uzyskać dofinansowanie, by mogła ona być zrealizowana w kolejnym roku kalendarzowym – powiedział burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.
W oparciu o środki z Funduszu Dróg Samorządowych w przyszłym roku prowadzone będą prace przy drogach w Rzeczycy i na Jeziorszczyźnie – w obu przypadkach do granicy z gminą Karczmiska – oraz ulica Kwaskowa Góra w Kazimierzu Dolnym.
- To są tzw. resztówki dróg, które nie były zrealizowane wcześniej, a jest możliwość pozyskania środków n ten cel – mówił burmistrz. – Zgodnie z ustaleniami my pokrywamy ¼ środków przeznaczonych na ten cel, ¼ pokrywa starostwo powiatowe, pozostałe 50% - budżet państwa.
Przy współpracy z powiatem zrealizowana zostanie także budowa chodnika na Dąbrówce. Natomiast wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich powstaną chodniki w dwóch innych miejscowościach – w Parchatce i Wierzchoniowie.
Z pieniędzy gminnych przy 50% wsparciu z budżetu państwa zostanie zrealizowane 300 m drogi gminnej Skowieszynek – Rzeczyca – Wierzchoniów - Witoszyn. Na ten cel gmina zabezpieczyła kwotę 55 tys. na ten cel, składając wniosek o dofinansowanie do Funduszu Dróg Samorządowych.
- W piątek otrzymałem informację z Urzędu Wojewódzkiego, że nasz wniosek został pozytywnie zaopiniowany i przekazany do akceptacji premiera – powiedział burmistrz.
Na przyszły rok zaplanowana jest także realizacja drogi na Zbędowice.
- Musieliśmy włożyć wiele wysiłku, żeby to się udało. Walczyliśmy z wieloma czynnikami niezależnymi od nas, ale wszystko jest na dobrej drodze, bo podpisałem w Urzędzie Wojewódzkim z Wojewodą umowę na dofinansowanie. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. Było już jedno rozstrzygniecie, niestety wykonawca zmarł i jego sukcesorzy nie zdecydowali się na podpisanie umowy. W związku z tym musieliśmy sięgnąć po firmę, która w przetargu zajęła drugie miejsce.
W roku 20 zrealizowana zostanie także przebudowa drogi na ul. Góry.
- Też jesteśmy już po przetargu. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, natomiast było otwarcie ofert. Zobaczymy, czy w tym przypadku – nie ukrywam, że jest to ta sama firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę na realizację zadania budowa drogi Parchatka – Zbędowice – nie wiem, czy się zdecydują podpisać umowę z nami, czy nie. Jeżeli nie, to będzie wybrana firma, która zajęła kolejne miejsce w przetargu – powiedział burmistrz.
W przypadku obu inwestycji (drogi na Zbędowice i ul. Góry) oferty przedłożone w przetargu są zdecydowanie niższe niż kosztorys inwestorski przygotowany przez gminę.
- Nawet wykonawcy z drugich miejsc są poniżej kosztorysu inwestorskiego. W przypadku inwestycji Parchatka – Zbędowice jest to kwota około 600 tys. zł – powiedział burmistrz. – Poziom dofinansowania ulicy Góry: 363 tys. z funduszy europejskich, a w przypadku Zbędowic jest to 60% kosztów kwalifikowanych dofinansowania.
Wyremontowany zostanie także zniszczony fragment ulicy Zamłynie w Bochotnicy, gdzie na odcinku kilkudziesięciu metrów wypłukana została podbudowa. Po konsultacjach z fachowcami z branży burmistrz zdecydował się na odtworzenie tej podbudowy, wyregulowanie krawężników i chodnik i ułożenie nowej warstwy nawierzchni asfaltowej.
- Stąd ten koszt 45 tys. Wiem, wydatek jest znaczny, ale jeżeli będziemy z nim zwlekać, to wygeneruje jeszcze większe koszty – powiedział burmistrz.
Do przebudowy wyznaczono także ul. Podzamcze i ul. Puławską (górną).
- Widzimy potrzebę wyremontowania tych dróg. To są ciągi piesze, które wyprowadzają ruch z parkingów w kierunku miasta i nie wyobrażam sobie sytuacji, byśmy mogli zwlekać z remontem tych obydwu ulic.
Zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie 15 tys. pozwoli na aktualizację dokumentacji i przygotowanie wniosku o dofinansowanie zewnętrzne. Jak gminie uda się pozyskać środki, inwestycja zrealizowana będzie w latach kolejnych.
W budżecie przewidziano też środki m.in. na termomodernizację szkoły w Rzeczycy, budowę kanalizacji w Parchatce, remont kapliczki na ul. Lubelskiej.
Planowana jest też budowa oświetlenia przy ul. Nadwiślańskiej.
- Mamy już przeciągnięte rury osłonowe, zainstalowane fundamenty pod lampy. Chcielibyśmy dokończyć tę inwestycję jeszcze przed sezonem turystycznym – deklaruje burmistrz.
Władze samorządowe chciałyby także pomóc w przeprowadzeniu remontu szkoły w Skowieszynku i strażnicy OSP w Dąbrówce. Wsparcie to jednak będzie zależało od oszczędności pozyskanych w wyniku prowadzenia innych inwestycji.
To tylko wybrane pozycje przewidziane w budżecie gminy Kazimierz na rok 20. Wszystkie zostały ujęte w projekcie uchwały budżetowej >>>, nad którą radni głosować będą podczas ostatniej tegorocznej sesji Rady Miejskiej 30 grudnia o godzinie 15:00.