Chodlik jest dziś niewielką miejscowością położoną w gminie Karczmiska na południe od Kazimierza Dolnego. Tu we wczesnym średniowieczu leżał gród otoczony potrójnym obwałowaniem ziemnym – największa tego typu konstrukcja w Polsce. Na terenie 9 ha zamieszkiwało go około 10 tys. ludzi.
W tym roku w dniach od 20 do 23 maja już po raz VIII na terenie wsi zagości Majówka Archeologiczna. Jest to impreza o charakterze edukacyjno – rozrywkowym adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz indywidualnych turystów. Pokazy prezentowane są przez grupę ok. 50 – 60 wykonawców z całego kraju.
Dla uczniów przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. konkursy i zabawy z nagrodami. W tym roku oferta została poszerzona o szereg nowych pokazów, tak aby czas spędzony w chodelskim grodzie obfitował w zabawę i naukę.
Festyn prezentować będzie między innymi: wojskowość czasów wczesnego średniowiecza, wystawę okolicznościową, gry i zabawy związane z historią i archeologią, przedstawienie artystyczne nawiązujące do dawnych wierzeń: pokaz w wykonaniu artystów, fakirów ogniowych, a także szczudlarzy, pokazy rzemiosł średniowiecznych oraz pokazy obyczajów.
Wszelkie atrakcje dostępne będą dla zwiedzających w godzinach:
środa (20.05) – piątek (22.05): godz. 8.30 –16.30.
sobota (23.05): 12.00 – 22.00
Ceny biletów wstępu: bilet normalny – 8,00 zł; bilet ulgowy – 6,50 zł
Zapisy zorganizowanych grup szkolnych:
Maciej Mielecki
Projekt Archeo-Scena
Telefon: 606 110 749
Email: maciek.mielecki@proskene.pl
Jak tu dojechać? Wyjeżdżamy z Kazimierza w stronę Opola Lubelskiego i w Karczmiskach naprzeciwko szkoły skręcamy w prawo. Przejeżdżamy 2 km odcinek drogi, po czym skręcamy w lewo, w drogę, która prowadzi prosto do Chodlika. Grodzisko znajduje się na samym końcu wsi. Dla ułatwienia dojazdu w okolicy na czas jej trwania rozmieszczone będą specjalne drogowskazy.