Kto z nas nie zna słynnego elementarza Mariana Falskiego, od którego wielu z nas zaczynało naukę czytania? Pytanie retoryczne. Zapewne jednak niewielu z nas wie, że pierwowzorem postaci słynnej Ali była Alina Margolis-Edelman, której rodzice zaprzyjaźnieni byli z autorem podręcznika, późniejsza żona Marka Edelmana. Ta wybitna lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata, przeżyła koszmar getta, gdzie uczestniczyła w powstaniu. Jako pielęgniarka brała udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie została lekarzem pediatrą i opiekowała się dziećmi chorymi na cukrzycę. Wydarzenia marca 1968 r. zmusiły ją do wyjazdu zagranicę. Działała w organizacji charytatywnej „Lekarze świata” i wielu innych stowarzyszeniach tego typu. Na statkach - szpitalach udzielała pomocy uciekinierom z komunistycznego Wietnamu, pracowała także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie. W 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje.
- Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? – pyta dr Aleksandra Markiewicz, która poprowadzi spotkanie w Folwarku Walencja. – Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.
Odpowiedzi na te pytania udzieli zapewne film Edyty Wróblewskiej „Ala z elementarza”, którego bohaterką jest Alina Margolis-Edelman.
Film dokumentalny "Ala z elementarza"
Scenariusz i reżyseria: Edyta Wróblewska
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Muzyka: Marcin Kuczewski
Kraj: Polska 2009
Czas trwania: 28min
Pokaz już w sobotę 2 marca o godzinie 16.00 w Folwarku Walencja. Po filmie spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dr Aleksandra Markiewicz. Zapraszamy.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy i Folwark Walencja.