Artystyczny Przewrót Majowy!

Udostępnij ten artykuł

Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym będzie w tym roku inna niż wszystkie dotąd. Naprzeciwko artystów kolonii artystycznej Pruszkowskiego i kontynuatorów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki 19 - 20 maja staną Młodzi Kazimierscy Artyści i Wspaniali Amatorzy z Lubelszczyzny.

Naprzeciwko artystów kolonii artystycznej Pruszkowskiego i kontynuatorów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki staną Młodzi Kazimierscy Artyści i Wspaniali Amatorzy z Lubelszczyzny. Dojdzie więc w tę noc do połączenia trzech żywiołów pod dachem Muzeum Nadwiślańskiego - klasyków, młodych artystów i amatorów - z Miasta Artystów. Waldemar Odorowski, Max Skrzeczkowski i Cezary Ciszewski postanowili połączyć siły i dokonać majowego przewrotu.

 

W Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym po raz pierwszy w historii miasta Muzeum otwiera drzwi na nowych artystów, będą to kazimierscy artyści młodego pokolenia sformułowani w grupę o nazwie Nowa Scena Kazimierz (Kuba Turczyński, Dominik Jełowieński, Jan Michalak, Kawult, Janek Andała, Piotr Kielar, Michał Reszko i chłopaki z Dziadów Kazimierskich i Honoris Causa.)

Noc Muzeów to będzie także Noc Amatorów. Artystycznie utalentowani bądź artystycznie usposobieni amatorzy zrzeszeni w Galerii Otwartej, gdzie pod dachem Muzeum jak zawodowi artyści wyeksponują swoje prace. Max Skrzeczkowski – niestrudzony propagator aktywności i edukacji artystycznej w Kazimierzu Dolnym oraz kreator kazimierskiej bohemy pod dachem własnej kawiarni U Radka i wykładowca oraz absolwent Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu a przede wszystkim gospodarz słynnej Galerii Bezdomnej w Kazimierzu, gdzie wszyscy bez względu na wiedzę uznanie i wiek mogli zaprezentować swoje fotografie w Kazimierzu. To on zorganizuje Galerię Otwartą w ramach Nocy Muzeów w Kazimierzu. Przeprowadzi rekrutację, zainspiruje mieszkańców Lubelszczyzny do wystawienia swoich prac właśnie w Kazimierzu – w szacownym Muzeum Nadwiślańskim. Każdy amator, który zaprezentuje w muzeum swoją sztukę, zostanie wpisany do historycznej księgi artystów, którzy mieli zaszczyt wystawić właśnie tam swoje dzieła, oraz otrzyma dyplom i poświadczenie uczestnictwa.

Najważniejsze jednak są fundamentalne i bezcenne zbiory artystów kolonii Pruszkowskiego i następców tej zacnej wspólnoty artystycznej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. To właśnie dzięki klasykom z tych grup Kazimierz stał się miastem artystów. Aby mógł szczycić się tą nazwą nadal, musi dołączyć nowe pokolenie artystów.

Pierwsza w historii miasta artystów okazja do zaprezentowania świeżej krwi – od równie wybitnych jak młodych talentów – nadarza się teraz przez powierzenie przez Waldemara Odorowskiego misji sformułowania Nowej Sceny Kazimierz – Cezaremu Ciszewskiemu i grupie „Miasta w Komie”. Cezary Ciszewski – dokumentalista i publicysta oraz twórca społecznościowego portalu „Kazimierz w Komie” oraz główny organizator z ramienia Fundacji Monte Wideo i Foto festiwalu nowej sztuki kazimierskiej "Pokaż, co masz" oraz twórca wielu filmów i cykli fotograficznych o Kazimierzu Dolnym – sformułuje i zaprezentuje dorobek i kondycje młodych artystów kazimierskich, których od lat aktywizuje i animuje.

W dzień przed Nocą Muzeów, a być może wcześniej, zostaną na rynku wystawione duże zdjęcia na sztalugach oraz rozwieszone plakaty z twarzami uczestników tego przełomowego wydarzenia. Najprawdopodobniej zaadaptowana zostanie studnia w centrum rynku na wystawę z twarzami artystów wszystkich trzech scen. Będzie to właściwie drogowskaz dla zwiedzających w Noc Muzeów, który wskaże, w jaki sposób i w jakim celu dostać się do Muzeum, gdzie będzie czekać na odwiedzających mała i arcyciekawa rewolucja oraz atrakcje muzyczne, jak koncert Honoris Causa – rapujących o Kazimierzu najmłodszych artystów kazimierskich.

Trójstronne Porozumienie kazimierskich entuzjastów to absolutny pocisk energii do ożywienia kazimierskiej sceny na tę dziką Noc Muzeów i co najważniejsze na przyszłość.

19 - 20.maja to noc Przewrotu Majowego!


Cezary Ciszewski

Data publikacji:

Autor:

Komentarze