Ksiądz Kanonik Honorowym Obywatelem Kazimierza

Udostępnij ten artykuł

Zmarły niedawno ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak zostanie wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza – uchwaliła Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości odbędą się jesienią.

Ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak proboszcz kazimierski w latach 1970 – 1998 urodził się 15 stycznia 1925 r. w Sytkach nad Bugiem, gdzie ukończył szkołę podstawową. Wojna przerwała jego kształcenie na II klasie gimnazjum. W ciągu 2 lat okupacji sowieckiej pracował w gospodarstwie rodziców, żyjąc w ciągłym strachu przed wysiedleniem na Sybir. W czasie okupacji niemieckiej został żołnierzem Armii Krajowej i po skończeniu rocznego szkolenia w konspiracyjnej Szkole Podchorążych otrzymał stopień kaprala podchorążego. Po przejściu frontu zdał maturę w liceum w Drohiczynie, która podsumowywała czas nauki na tajnych kompletach. W 1946 r. wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego, by 24 czerwca 1951 r. otrzymać święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Kalwy. Przez sześć lat był wikariuszem w Krasnymstawie, jednocześnie nauczając religii w Technikum Mechanicznym. Następnie do 1970 r. pełnił funkcję proboszcza w Czartowcu, gdzie dzięki jego staraniom wybudowano nowy kościół. Po zakończeniu tej budowy przeszedł na probostwo w Kazimierzu Dolnym.

- Podczas ponad czterdziestoletniej posługi w naszej parafii ks. Maćkowiak pracował zarówno jako duszpasterz, ale również jako troskliwy gospodarz dbający o spuściznę pozostawioną przez wcześniejsze pokolenia – piszą wnioskujący o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza dla ks. kanonika Zdzisława Maćkowiaka członkowie Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”.

W czasie jego 25 letniej kadencji proboszcza w Kazimierzu przeprowadzono w latach 70 – tych remont kościoła św. Anny, a w Farze wymieniono dach oraz odnowiono Kaplicę Królewską, renesansową ambonę i – pod okiem najwybitniejszych specjalistów – słynne kazimierskie organy.

- To było niezwykłe przedsięwzięcie – mówi o trwającej 8 lat konserwacji organów dr Andrzej Pawłowski – prezes Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”. – Biorąc pod uwagę rangę organów kazimierskich, to było właściwie wydarzenie bez precedensu w latach 70 – tych. Nawet w skali europejskiej.

Swoją troskę o kazimierską świątynię wyrażał także będąc już na emeryturze – z własnych środków finansując renowację srebrnego rokowego tabernakulum z końca XVIII w.

Ksiądz kanonik aktywnie uczestniczył w życiu Kazimierza, biorąc udział w uroczystościach religijno – patriotycznych i kulturalnych. Z jego inicjatywy – jak podają wnioskodawcy – rozpoczęto celebrowanie rocznic patriotycznych oraz w miesiącach wakacyjnych – organizowanie koncertów organowych, które dziś noszą nazwę „Letnich Wieczorów Muzycznych”. Działał na rzecz partnerstwa polsko – niemieckiego między miastami Kazimierzem Dolnym i Staufen.

- Ksiądz kanonik żywo interesował się swoimi parafianami. Znał nas wszystkich i każdy z nas rozpoznawał niezbyt wysoką sylwetkę księdza; z ujmującym uśmiechem i życzliwością lubił zatrzymywać się podczas spaceru, by porozmawiać z napotkaną na ulicy osobą. Na jego oczach wyrosło kilka pokoleń kazimierzaków – piszą wnioskodawcy. – Jesteśmy przekonani, że nadanie księdzu kanonikowi Zdzisławowi Maćkowiakowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego będzie wyrazem uznania mieszkańców dla jego wytrwałej wieloletniej pracy na rzecz naszej małej ojczyzny.

- Ksiądz Kanonik był jedna z najważniejszych postaci w naszym Miasteczku ostatnich dziesięcioleci i tylko wielka szkoda, że nie zdążyliśmy za życia pomyśleć o uhonorowaniu jego osoby – mówi dr Andrzej Pawłowski.

Uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza odbędą się 16 października – w 41 rocznicę jego przybycia do Kazimierza.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze