- Pamiętam dokładnie, że było to w dniu 18 listopada 1942 r. W godzinach wczesnorannych nadjechali do naszej wioski Bochotnica Niemcy motorami i samochodami. Byli to umundurowani Niemcy w zielonych mundurach wojskowych, którzy przyjechali samochodami ciężarowymi, a także w brązowych i czarnych – na czapkach mieli trupie czaszki. Razem mogło być w naszej wiosce około 200 Niemców. Ze wszystkich mieszkańców Niemcy spędzili ludzi na plac koło remizy strażackiej. Następnie Niemcy wybrali 24 młodych zdrowych mężczyzn […] i tych mężczyzn wywieziono samochodami ciężarowymi do więzienia na Zamek […] Następnie mężczyzn ustawionych w dwuszeregu piątkowo, to znaczy, że Niemcy odliczali w szeregach do piątego i każdego piątego mężczyznę wyprowadzali z szeregu pod murowaną ścianę obory gospodarza Witkowskiego Ignacego. Tu pod ścianą rozstrzeliwano doprowadzonych mężczyzn. Byli w różnym wieku – młodsi i starsi mężczyźni. Razem rozstrzelano w Bochotnicy w tym dniu 42 mężczyzn – takie wspomnienia mieszkanki Bochotnicy Heleny Król przytacza dr Alina Ewa Gałan w książce „Tragiczny listopad 1942 r. „Krwawa Środa” na lubelskim Powiślu”.
Rozpoczęta 18 listopada 42 r. akcja pacyfikacyjna objęła swoim zasięgiem także Cholewiankę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Kazimierz Dolny, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Rzeczycę, Witoszyn, Włostowice i Zbędowice. Dokonali jej funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów w odwecie za działalność polskiego podziemia.
W samym tylko Kazimierzu wg różnych źródeł rozstrzelanych zostało od 15 do 17 osób, wśród nich byli: Stanisław Dziwiszek, Mieczysław Gardocki, Hieronim Głowinkowski, Antoni Grasiński, Aleksander Herciukin, Karol Ochalski, Lucjan Pałka (muzyk), Andrzej Sobczak, Zenon Wargocki, Bruno Water (dentysta), Jakub Winkiert, Jan Wojtalik, Edward Załuski, Stefan Załuski, Wiktor Zawadzki (były wojskowy).
W 72 rocznicę Krwawej Środy 18 listopada 14 r. tradycyjnie w Farze odprawiona została msza święta za pomordowanych mieszkańców Bochotnicy, a następnie w Klasztorze Ojców Franciszkanów odbyły miejskie uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz miasta z Grzegorzem Dunią - ustępującym burmistrzem oraz Andrzejem Pisulą - burmistrzem - elektem na czele, a także instytucji publicznych, pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, kombatantów i kazimierskich szkół, członków rodzin pomordowanych, mieszkańców miasta i młodzieży szkolnej. Po mszy w intencji ofiar Krwawej Środy pod murami Klasztoru złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Fot. Ada Samolej
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca
Witkiewicza