Wybory czerwcowe to były pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Komuniści zostawili sobie prawo do obsadzenia co najmniej 65 % miejsc w sejmie. Pozostałe miejsca w sejmie oraz wszystkie miejsca w senacie miały zostać przyznane w zależności od wyników powszechnego głosowania. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem z bloku wschodniego, w którym opozycja zyskała realny wpływ na sprawowanie władzy.
- Proszę Państwa 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm – powiedziała wtedy uroczyście w Dzienniku Telewizyjnym Joanna Szczepkowska.
Tamte wydarzenia, bez których nie byłoby demokracji w Polsce, upamiętnia wystawa w Gminnym Zespole Szkół „Wybory 1989 - Festiwal Wolności” zorganizowana przez nauczyciela historii i radnego Rady Powiatu Puławskiego Marcina Pisuli. Większość prezentowanych pamiątek pochodzi ze zbiorów własnych organizatora wystawy.
- Wiele cennych eksponatów w tym oryginalnych dokumentów przekazał Pan Jan Dzikoń, były dyrektor naszego Gimnazjum a w 1989 r. szef Komitetu Obywatelskiego w Kazimierzu Dolnym. Materiały przekazali także Państwo Ewa i Roman Wolny, Pan Paweł Nakonieczny, Pan Wojciech Kuba i Pan Hieronim Marciniak, dziadek naszego ucznia Huberta.
Wystawę można zwiedzać do końca roku szkolnego po uzgodnieniu telefonicznym 691 866 678. Obok jest wciąż dostępna wystawa dawnego sprzętu RTV.