Łaźnia sprzedana!

Udostępnij ten artykuł

Budynek dawnej łaźni miejskiej wybudowany w 1921 r. według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza jako „Zakład Kąpielowo – Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami” zmienił właściciela. Miastu udało się go sprzedać po blisko dwóch latach.

Łaźnia powstała na miejscu dawnego szlachtuza w 1921 r. wg projektu Jana Koszczyca -Witkiewicza. Nosi cechy stylu dworkowego z elementami renesansu lubelskiego i stylu zakopiańskiego. Niegdyś był tu Zakład Kąpielowo-Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami i pralnia. Później budynek przystosowany został do celów hotelowych i restauracyjnych. Mieściły się tu hotele „Łaźnia” i „Perła Kazimierza”. Po wybuchu gazu w Gminnym Zespole Szkół do dawnej łaźni przeniesiono administrację szkoły.


Budynek był własnością samorządu Kazimierza, który jednak jeszcze wiosną 2011 r. zdecydował o pozbyciu się tej nieruchomości. Ogłaszano kolejne przetargi, ale kończyły się one fiaskiem. Dopiero ostatni, w którym wyznaczono za łaźnię blisko 1800 tys. zł, doprowadził do zmiany właściciela budynku. Zostało nim Stowarzyszenie Filmowców Polskich - największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu – które jest współorganizatorem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Stowarzyszenie to od blisko dwóch lat starało się o utworzenie w Kazimierzu Centrum Sztuki Audiowizualnej, projekt ten jednak upadł. Teraz nabyło łaźnię.  


- Stara łaźnia w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą została kupiona przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tej chwili czekamy na uprawomocnienie się przetargu. SFP planuje uruchomienie w tym obiekcie Domu Pracy Twórczej. Terminy tej inwestycji na razie nie są znane – mówi Grzegorz Wojtowicz rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze