W technice trójwymiarowej 3D zaprezentowane zostały dwa miejsca w Kazimierzu z trzech najbardziej narażonych na zmiany: rejon ul. Kwaskowa Góra oraz kamieniołomy Wybrano je podczas pierwszego spotkania wiosną tego roku, kiedy to w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza dr Waldemar Siemiński z zespołem z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie prezentował zalety techniki 3D do prezentacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jako narzędzia ułatwiającego dyskusję publiczną.
Każde z tych miejsc zostało zaprezentowane w trzech wariantach: stan obecny, nowa zabudowa zgodnie z planem zagospodarowania oraz zabudowa intensywna, która może zeszpecić krajobraz z powodu niedostosowania skali do już istniejącej zabudowy, chociaż drugiej strony – zgodna z planem. W wariancie trzecim pokazano, jak zmieniłby się krajobraz Kazimierza po wybudowaniu m.in. obiektów sportowych na Kwaskowej Górze i zabudowie skarpy kamieniołomów, gdyby na tarasach powstały obiekty turystyczne z pięknym skądinąd widokiem na Wisłę…
Dyskusja po prezentacji symulacji komputerowej była niezwykle burzliwa. Pokazała po pierwsze, że ochrona krajobrazu w Kazimierzu to temat niezwykle ważny dla jego mieszkańców i miłośników, a z drugiej strony – że technika 3D sprawdza się w swojej roli narzędzia ułatwiającego dyskusję publiczną w prezentacji planu zagospodarowania przestrzennego, bo pozwala naocznie przekonać się, jakie zagrożenia niesie np. niekontrolowana zabudowa obszarów cennych kulturowo.
Kolejne spotkanie zaplanowano w sezonie letnim przyszłego roku. Zostaną wtedy pokazane warianty zabudowy ulicy Puławskiej. Być może wtedy zobaczymy także, jak wyglądać mogłyby kamieniołomy po wybudowaniu w nich kompleksu basenów, których projekt prezentowano swego czasu w Kolegium Sztuk Pięknych? Pozwoliłoby to odpowiedzieć sobie jasno na pytanie: jakiego Kazimierza chcemy.
Patronat nad spotkaniem objęły: Towarzystwo Przyjaciół m. Kazimierza Dolnego oraz Kazimierski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.