Nowa Scena Kazimierz (video)

Udostępnij ten artykuł

Graffiti jam, wystawy, wykłady, pokazy filmów, spotkania i koncerty. W miniony weekend w Kazimierzu miał miejsce Festiwal Sztuki Niezależnej „Pokaż, co masz. Nowa Scena Kazimierz”.

Pierwszy przegląd sztuki niezależnej w Kazimierzu zorganizowali członkowie Samorządu Studenckiego Kolegium Sztuk Pięknych. Do współpracy zaprosili studentów innych uczelni artystycznych, absolwentów i amatorów.

- Sztuka to nie jest coś elitarnego, snobistycznego. Każdy ma prawo ją uprawiać – mówi jeden z organizatorów Kamil Debek, absolwent kazimierskiego Kolegium. – Naszym hasłem jest „Pokaż, co masz”. Ja coś pokażę, ty coś pokażesz, inny coś pokaże. Zobaczymy, co mamy. Zaczynamy bawić się sztuką, a nie tylko obserwować.

Współorganizatorami imprezy były Fundacja Monte Wideo i Foto oraz Miasta w Komie – grupa aktywistów - dokumentalistów, którzy stworzyli w Polsce Komórkową Telewizję Obywatelską. Kazimierz za pomocą komórki opisują już od pięciu lat, czego efektem jest strona na Facebook-u – Kazimierz w Komie.

- Jesteśmy pomysłodawcami stworzenia Nowej Sceny Kazimierz – sceny dla nowego pokolenia artystów Kazimierza i Lubelszczyzny – mówi Cezary Ciszewski – dziennikarz, reżyser i aktywista, założyciel Fundacji Monte Wideo i Foto. – Kolegium Sztuk Pięknych przedstawiło i zrealizowało pomysł "Pokaż, co masz".  Natomiast w ramach Nowej Sceny Kazimierz na studni kazimierskiej zostały wywieszone zdjęcia grupy Kazimierz w Komie – kilkuletni zapis artystycznej fotografii o ludziach i osobliwościach Kazimierza. Owacyjnie przyjęli te fotograficzne prace dyrektor Kolegium Zbigniew Bagiński, Max Skrzeczkowski, a także kazimierskie Cyganki: Regina, Sabina i Farada, które odnalazły się na swoich niezwykłych portretach, ale przede wszystkim mieszkańcy Kazimierza, którzy po raz kolejny odkrywali na zdjęciach Kazimierza w Komie swoje miasto i niejednokrotnie siebie.

W ramach imprezy odbyły się graffiti jam na specjalnie do tego przygotowanych planszach wystawionych na rynku, wystawy prac zarówno wokół studni jak i w hallu Kolegium Sztuk Pięknych, wykład dr Stępnik „Sztuka niezależna: oksymoron czy tautologia”, warsztaty kręcenia filmów komórką zorganizowane przez członków fundacji „Monte Video i Foto” oraz pokazy właśnie takich filmów autorstwa dokumentalistów z Kazimierza w Komie - Sergiusza Odorowskiego, Cezarego Ciszewskiego, Emanuelli Osowskiej i Magdy Sokołowskiej. Były spotkania i koncerty zespołów, w tym Honoris Causa Crew prezentującego kazimierski rap. Koncerty prowadził Cezary Ciszewski.

- To jest nasza pierwsza edycja. Mamy nadzieję, że będą kolejne, które zgromadzą więcej młodzieży z Kazimierza i okolic – mówi Beata Kukawska z Samorządu Studenckiego Kazimierskiego Kolegium Sztuk Pięknych. – Mamy mnóstwo zdolnych młodych ludzi, którzy nie mają co tu robić, którzy stąd uciekają. Nasza impreza w pewien sposób otwiera dla nich, dla nas nowe perspektywy. Daje okazję do tego, by się spotkać, porozmawiać o tym, co można tu zacząć robić. To dopiero początek.

Impreza odbywała się pod patronatem burmistrza miasta Grzegorza Duni.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze